Kegelovy cviky pomohou posílit svaly pánevního dna tak, abyste zmírnili únik moči nebo se inkontinence docela zbavili. Pro co nejlepší provedení cviku vám pomůže rozdělit si cvičení do 4 fází – fáze vizualizace, relaxace, izolace a fáze samotného posilování. Cviky je totiž potřeba provádět soustředěně a správně dýchat, aby se procvičily svaly konečníku, pochvy i svaly kolem močové trubice.
Abyste procvičili přesně ty svaly, pro které jsou Kegelovy cviky určeny, před samotným cvičením si zkuste představit, kde se nacházejí svaly konečníku, pochvy a svaly kolem močové trubice. Je totiž důležité, abyste nezatínali jiné svalové skupiny – např. svaly břišní nebo stehenní.
Kegelovy cviky fungují na bází zatínání a uvolňování svalů pánevního dna. Proto by výchozím stavem před započetím cviků a stahováním svalů měla být naprostá relaxace. Lehněte si na záda, uvolněte se a uvědomte si, kde se nacházejí svaly konečníku a pochvy, které začnete za chvílí posilovat.
Fáze izolace vám pomůže oddělit stahy svalů pánevního dna od stahů svalů břišních nebo sedacích. Představte si, že stahujete pochvu a konečník „do sebe“. Pokud máte se stažením správných svalů problémy, pomůže zavedení 2 prstů do pochvy. Pokud se pochva kolem prstů utahuje, zatínáte správné svaly.
V této fázi už jste připraveni posilovat. Začněte cviky vleže a postupně vyzkoušejte i cviky vkleče, na židli nebo na míči. Když s Kegelovými cviky začínáte, zkuste splnit 80 stahů denně – časem vám ale nebude činit problémy i 300 stahů denně, což je optimální pro to, abyste viděli zásadní výsledky svého snažení. Každý cvik se soustředí na jiný druh svalových vláken – zatímco jeden druh posílí hlavně krátké stahy, druhý spíše pozvolné zatínání s delší výdrží.
Kegelovy cviky už máte v malíčku a dostáváte se na doporučených 300 stahů denně? Zapojte i další pohybovou léčbu – např. školu zad, která zlepší celkové držení těla a aktivizuje bederní páteř. Nezapomínejte přitom na správnou techniku dýchání, která je pro efektivitu jakýchkoliv posilovacích cviků zásadní.