Garant obsahu
Doc. MUDr. Roman Zachoval, PhD.
Centrum komplexní urologické a andrologické péče, Praha
Léčba inkontinence vyžaduje různé změny ve vašem životním stylu. Podívejte se na rady našich odborníků a omezte své potíže s únikem moči nebo stolice.
Pro určení míry inkontinence je nezbytné vyhledat lékaře. Vyšetření nejčastěji začíná u:
Lékař určí, jaký typ inkontinence se vás týká a navrhne způsob léčby.
Často je na začátku postup posilování pánevního dna pomocí tzv. Kegelových cviků, rehabilitací nebo elektrostimulací. Zároveň vám lékař poradí s výběrem vhodných inkotinenčních pomůcek a speciální kosmetiky.
Inkontinenční pomůcky Vám lékař také může předepsat na poukaz. Na základě vyšetření určí lékař stupeň inkontinence a podle toho se pak odvíjí počet předepsaných kusů a výše částky, kterou budete doplácet.
Řada lidí se o svých inkontinenčních příznacích stydí mluvit, a to i u svého praktického lékaře. Je to však jediná možnost, jak začít inkontinenci řešit.
Pokud se na návštěvu chcete připravit, je vhodné vést si dva až tři dny předem tzv. mikční deník. Jsou to jednoduché zápisky o tom, kdy a za jakých okolností vám moč uniká. Pro lékaře pak bude jednodušší určit anamnézu.
Při návštěvě s vámi pak lékař probere otázky typu:
Poté lékař pravděpodobně provede fyziologické vyšetření (pohledem, pohmatem a poklepem), laboratorní vyšetření vzorku moči a případně i ultrazvukové vyšetření.
Posilování svalů pánevního dna je především u žen vhodnou rutinou po celý život. Kromě zkvalitnění sexuálního života pomáhají při porodu, ale především mají tyto svaly vliv na držení pánve a funkci análních a uretálních stahovačů.
Cvičení svalů pánevního dna proto pomáhá předcházet obtížím s inkontinencí, ale je vhodné je zařadit také při lehké inkontinenci.
Samotné cvičení je nutné doplnit vhodným životním stylem, který zahrnuje dodržování pitného režimu (tedy 2-3 litry tekutin denně), vyhýbání se situacím, které zvyšují tlak v dutině břišní (zvedání břemen, zadržování močení a podobně) a také úprava jídelníčku, který by neměl obsahovat potraviny, které způsobují zácpu nebo nadýmání.
Na posílení svalů pánevního dna existují Kegelovy cviky, které vám pomohou lépe ovládat vyprazdňování. Pomáhají jako prevence i jako náprava drobných anatomických odchylek, které mohou vzniknout například po porodu.
Cílem Kegelových cviků je posílit pánevní dno natolik, aby nedocházelo k úniku moči. Cviky jsou rozděleny na 4 části:
Absorpční pomůcky jsou vložky, vložné pleny, plenkové kalhotky a další pomůcky, které do sebe vsáknou tekutinu a zabrání protečení. Oproti běžným menstruačním vložkám mají speciálně vyvinuté savé jádro, které pojme větší množství tekutiny, a navíc pohlcuje zápach.
Pomůcky jsou navíc vyrobeny tak, aby pro každý typ inkontinence nabízely co největší pohodlí a maximální jistotu při používání v aktivním životě i pro osoby upoutané na lůžku.
S výběrem pomůcek vám pomůže váš lékař. Zásadní však je vybírat pomůcky podle stupně savosti (tedy podle toho, kolik moči dokáží pojmout). U natahovacích a zalepovacích kalhotek je navíc zásadní obvod boků.
Pomůcky vám může předepsat lékař nebo je můžete sami zakoupit v lékárně nebo prodejně zdravotnických potřeb.
V případě předpisu na poukaz máte nárok na pomůcky až do výše 529 Kč měsíčně v I. stupni inkontinence, při II. stupni až do výše 947,84 Kč a v případě III. stupně až 1 699,70 Kč měsíčně.
Navíc můžete získat vzorky zdarma.
Únik moči vzniká převážně poruchou „uzávěrového aparátu“ močového měchýře. Nejčastější příčinou jsou oslabené svaly pánevního dna. K jejich oslabování dochází především v důsledku porodu u žen a fyziologickými změnami ve stáří u žen i mužů.
Příčinou však může být i dlouhodobá nepřiměřená tělesná námaha. Inkontinence se může objevit po úraze nebo onemocnění, někdy je inkontinence spojena s onemocněním mozku nebo míchy.
Předcházet vzniku inkontinence lze po celý život pravidelným cvičením a zdravým životním stylem. Kegelovy cviky proto můžete do denního režimu zahrnout v jakémkoliv věku.
Inkontinence je velmi individuální u každého člověka. Vhodné pomůcky, léčiva nebo operativní zákrok proto vždy řeší lékař – specialista (urolog, uro-gynekolog), který pomůže určit míru inkontinence a vhodný zákrok. Operativní zákroky jsou častější u těžké inkontinence, vždy však záleží na věku, zdravotnímu stavu a druhu úniku moči.
U mužů i žen lze aplikovat speciální pásku (tzv. pásková metoda), která na vhodných místech stlačí močovou trubici a zabraňuje tak nechtěnému úniku moči. Při nízké kapacitě močového měchýře lze operativně navýšit jeho kapacitu pomocí tzv. záplaty. Při velmi výjimečných případech lze také nahradit celý močový měchýř.
Chcete se zdarma poradit s odborníky? Odborná poradna