Vhodné uzpůsobení domácího prostředí dokáže život s inkontinencí podstatně ulehči, a to nejen trpícímu člověku, ale i jeho okolí. Při inkontinenci je především nutné zajistit přístup na toaletu, snadný přístup k vaně nebo sprše a vhodné rozmístění nábytku.
Prostory, ve kterých bydlí inkontinentní osoba, by měly být snadno přístupné pro něj i pro osoby, které o něj pečují. Základem jsou místnosti, které jsou snadno přístupné (například bez vysokých prahů nebo schodů), světlé, lehce větratelné a v blízkosti toalet.
Zaměřte se na odstranění případných překážek (prahů, kusů nábytku, nezajištěných koberců a podobně), které mohou způsobit úraz. U imobilních osob mohou být překážkou dveře s panty nebo s příliš úzkými zárubněmi. Také v koupelně a na toaletě je nutno uzpůsobit výšku toalety (například vhodným nástavcem), zabudovat madla k vaně, WC, dveřím a podobně, používat protiskluzové podložky do vany nebo sprchy a také vybavit vanu nebo sprchu vhodným sedátkem.
Je tedy vhodné provést tyto úpravy:
Na prvním místě je optimální uzpůsobení toalety a koupelny tak, aby je mohl pacient bez problémů vyhledat a použít.
Co je nejdůležitější:
Tip:
Všechna uvedená opatření platí samozřejmě i na koupelnu, kde je důležitým faktorem snadná dostupnost koupání. Pro mobilní pacienty je vhodnější sprchový kout, který představuje menší překážku a snižuje riziko uklouznutí a pádu. Ideální je využití sprchového sedátka.
Chcete se zdarma poradit s odborníky? Odborná poradna