Inkontinence stolice se týká přibližně 2 % naší populace.
Garant obsahu
MUDr. Lukáš Horčička
Urogynekolog, Praha
Většina osob, u kterých se nedobrovolný únik stolice začne objevovat, přeruší společenský život a oblíbené aktivity. Někteří raději vůbec neopouští domov kvůli strachu, že k úniku stolice dojde na veřejnosti.
Nejčastější příčinou je povolené svalstvo pánevního dna, například po těžkém porodu nebo ve vyšším věku, kdy postupně dochází k ochabování svalů celého těla. Menší skupinu pacientů tvoří osoby s dlouhodobým průjmem, kteří mají potíže s ovládnutím defekace. A inkontinence stolice může být také následek poranění nebo komplikace po operaci.
Jen odborný lékař může přesně stanovit léčbu a předepsat pomůcky zdarma. Najděte si nejbližšího specialistu v naší databázi lékařů. Konzervativní léčba obvykle spočívá v úpravě jídelníčku, používání inkontinenčních pomůcek a předepsání vhodných léků.
Únik stolice se řeší i chirurgicky a moderní doba přináší také zcela nové způsoby léčby, například biofeedback, který se využívá pro střevní trénink.
Tzv. Kegelovy cviky posílí svěrač a pánevní dno, zmírní se tak potíže s únikem stolice nebo moči. Kegelovy cviky jsou jednoduché a stačí pravidelné cvičení pár minut denně. Některé ze cviků lze nenápadně provádět třeba i cestou do práce nebo při běžných denních činnostech.
Správné provedení cviků se naučíte podle našich bezplatných videonávodů.
Vhodně zvolené inkontinenční pomůcky vám zajistí spolehlivou ochranu a umožní dál dělat aktivity, kterých jste se kvůli únikům stolice vzdali. Kalhotky pro osoby s inkontinencí absorbují rychle tekutiny a neutralizují zápach, takže okolí o vašich potížích vůbec nemusí vědět.
Pojišťovny na inkontinenční pomůcky přispívají až 1700 Kč měsíčně, proto navštivte lékaře, který vám je může předepsat. Podívejte se, na co máte nárok.
Přečtěte si více o různých druzích inkontinence, nebo vyzkoušejte vzorky zdarma. Jakmile by vám byl nějaký pojem nejasný, mrkněte do naší přehledné encyklopedie inkontinence.