Mezi kožní defekty, se kterými se v praxi můžeme nejčastěji setkat, patří:
Opruzeniny jsou nejčastěji způsobené zapařením pokožky v kombinaci s působením vlhkosti, škodlivých vlivů stolice, moči a rychle se množících bakterií působících na pokožku. Ta je se zvyšujícím se věkem mnohem méně odolná proti vnějším vlivům a má zpomalené regenerační schopnosti. Může dojít k zčervenání pokožky či vzniku dermatitidy, alergie nebo až k výskytu nepříjemného ekzému.
Diabetická noha představuje nejtěžší stádium kožního defektu, který vzniká v souvislosti s onemocněním diabetem (cukrovkou). Protože pacient má často v dolních končetinách narušené nervy, ztrácí v nohách cit, což značí nebezpečí vzniku nejtěžší formy diabetické nohy. Vředy vznikající v souvislosti s cukrovkou jsou malé, ale hluboké, často je lemuje prstenec ztvrdlé kůže. Vznikají zejména v oblasti působení tlaku nad kostěnými výčnělky, např. na ploskách a nebo na spodní straně prstů, tak i na místě otlaků od nevhodné obuvi.
Bércové vředy vznikají v souvislosti s chronickou žilní nedostatečností. Nejčastěji vzniká po úderu nebo jiném poranění, při kterém se na kůži objeví malá rána. Ta se v kombinaci s nedostatečným ošetřením a špatným žilním zacelením může stát ranou chronickou.
Dekubity neboli proleženiny představují závažné poškození kůže a podkožních tkání. Toto poškození je způsobené tlakem na hmatově kostnaté výčnělky povrchu těla, na kterých spočívá největší váha nemocného. Jde například o lopatky, obratle krční páteře, kost křížovou a patové kosti při poloze na zádech. Hlavní příčinou vzniku proleženin je stlačení měkkých tkání mezi kostí a tvrdou podložkou, přičemž dochází k nedostatečnému prokrvování. Pokožka a svaly jsou tak nedostatečně vyživované, chybí jim kyslík a postupně nastává odumírání tkání. Na vznik dekubitů má vliv:
Proleženiny představují pro ležící pacienty závažný problém, způsobuje jim bolest a zvyšuje riziko infekce.
Chcete se zdarma poradit s odborníky? Vzorky zdarma